2. MEZINÁRODNÍ FILMOVÝ FESTIVAL PŘÍBĚHY ZEMĚ

Filmy, zábava a poznání pro lidi, kterým není svět lhostejný.

PŘÍBĚHY ZEMĚ – MEZINÁRODNÍ FILMOVÝ FESTIVAL

SOUTĚŽNÍ FESTIVAL V PRAZE

Přehlídka dokumentárních filmů z celého světa, přednášky odborníků a osobností, besedy s filmovými tvůrci, workshopy, koncerty, výstavy, program pro rodiny s dětmi. Ocenění mezinárodní poroty soutěžního festivalu získají dokumentární filmy, které svou formou a obsahem nejvíce přispívají k udržitelné budoucnosti života na této planetě.

Každý rok v říjnu v Praze.

40 FILMOVÝCH FESTIVALŮ PO CELÉ ČR

Ty nejlepší dokumentární filmy, zajímavé přednášky, koncerty, workshopy a další doprovodné akce může během roku veřejnost zhlédnout v dalších 40 městech po celé ČR.

Po celé ČR od letošního listopadu do dubna 2018.

PROGRAM PRO ŠKOLY

Filmy, soutěže a interaktivní zábavné vzdělávání jako dopolední program pro budoucí dospěláky z pozvaných základních a středních škol. V současné chvíli je zapojeno více než 240 škol v ČR.

Každý rok pouze pro školy od listopadu do dubna.

O CO NÁM JDE

SMYSLUPLNÁ ZÁBAVA
Pojďte se bavit, něco zažít a podívat se na filmy, při kterých se vám leckdy zatají dech. Odneste si dojmy, hlavu plnou myšlenek a inspiraci pro hledání smysluplnosti ve svých životech.

ROZŠIŘOVÁNÍ OBZORU A NALÉZÁNÍ ŘEŠENÍ
Všichni o globálních problémech víme, jen mnohdy netušíme, co s tím právě my můžeme udělat. Přijďte si rozšířit obzory, sdílet své názory nebo o nich diskutovat. Zapojte se do nalézání řešení, jak dělat věci jinak.

SDÍLENÍ S OSTATNÍMI
Lidé, od kterých je co se učit, lidé, kteří nás inspirují, kteří mají co říci. To nejsou jen známé osobnosti, tvůrci filmu a odborníci z mnoha oblastí, kteří festival svojí účastí poctili, ale jste to také vy a vaši přátelé, se kterými máte to štěstí, že některé věci můžete zažívat společně.

MEZINÁRODNÍ ODBORNÁ POROTA

MICHAEL HAVAS

Novozélandský dokumentarista a filmový producent s českými kořeny je čestným předsedou poroty MFF Příběhy Země 2017. Natočil více jak 60 snímků, ze kterých se mnoho získalo mezinárodní ocenění. Svojí tvorbou se snaží ochránit poslední části panenské přírody a její obyvatele před civilizací adopady na životní prostředí.

Díky své nekonečné snaze o dokumentaci života, událostí a lidských životech ho jeho tvorba dovedla až do vysokoškolských aul, kde přednáší vizuální antropologii.

„Na festivalu Příběhy Země oceňuji především to, že ukazuje svět v širších souvislostech. Těším se na roli předsedy poroty tohoto festivalu,” dodává s nadšením Michael Havas.

JOANA JEDRUSIK

Členka poroty, Polsko

Polská nezávislá filmová kritička, scénáristka, producentka, ekologická aktivistka a především významná umělkyně, která je také členkou Spolku polských výtvarníků. Po celý svůj život se věnuje ateliérové malbě, navrhování knižních obálek a psaní textů o umění a filmu. Má za sebou 19 sólových výstav v Polsku, Německu, Austrálii, Slovensku a České republice. Mimo to je také autorkou scénáře a spolurežisérkou hraného dokumentárního filmu “Kruhy na vodě” (2006).

“Dokumenty jsou mnohem důležitější nežli filmy hrané. Odvážně zobrazují některé z nejdůležitějších světových problémů, a navíc poskytují další možnosti rozptýlení,” dodává s nadšením Joanna Jedrusik.

MgA. JAN SVATOŠ

Člen poroty, ČR

Fotograf a režisér více jak deseti dokumentárních filmů. Jeho filmy jsou známé svým hlubokým zájmem o vybrané téma, které poodkrývá v nových a často dosti šokujících souvislostech. Prostřednictvím svých filmů se snaží o boření kulturních i společenských stereotypů. Intenzivně se věnuje problematice životního prostředí a pozici porotce na MFF Příběhy Země 2017 přijal s chutí.

“Do Mezinárodního filmového festivalu Příběhy Země vkládám velkou důvěru – myslím, že je důležitá filmová platforma, která vyzdvihne netradiční dokumenty o divoké přírodě,” dodal Jan Svatoš.

THOMAS LICHTAG

Člen poroty, ČR

Zpěvák, hudebník a také frontman slavné kapely Airfare. Single “Sorry Baby” před lety bořil žebříčky všech hitparád a ani dnes své posluchače neomrzí. Nejmladší člen poroty Thomas Lichtag se na porotcování na MFF Příběhy Země už velmi těší.

“Líbí se mi projekty, které mají odvahu příběh odvyprávět takový, jaký ve skutečnosti je… bez přikrášlování a komerce. Hodnotím film vždy podle toho, zda mě osloví a pohltí svým příběhem či ne,” popisuje s nadšením Thomas.

RICH BAXTER

Člen poroty, Zimbabwe

Richard Baxter je uznávaný vědec, který působí na Univerzitě v Zurichu coby výzkumný asistent na katedře evoluční biologie a environmentálních studií. Jeho nadšení pro ochranu přírody ho dovedlo až k tomu, že se stal jedním ze spoluorganizátorů filmového festivalu Global Eco Film 2017. Jeho hlavní projekty se zaměřují na záchranu druhů a jejich přirozeného domova po celém světě.

Richard pracoval na Seychelách s obřími želvami Aldabra, a na Mauriciu s holubem růžovým. Dále tento vědec monitoruje permafrost neboli věčně zmrzlou půdu a změnu tundry.

Baxter je také zapáleným fotografem přírody a má neukojitelnou chuť pomáhat při natáčení nejrůznějších dokumentárních filmů o přírodě. A to pro takové produkce jako Starlite Pictures, National Geographic, Silverback Productions a nebo BBC.

SOUTEŽNÍ FILMOVÉ SEKCE

Mezinárodní odborná porota ocení dokumentární filmy v těchto soutěžních filmových sekcích:

OKAMŽIKY

Krátké dokumentární filmy

FASCINACE PŘÍRODOU

Dokumentární filmy, které ukazují přírodu v její nejrozmanitější podobě a nejrozmanitějším způsobem, a tím pomáhají posilovat vztah člověka k životnímu prostřední.

ZODPOVĚDNÁ SPOLEČNOST

Dokumentární filmy, z oblasti rozvoje společnosti, vzdělávání, zdraví, gender problematiky, komunit, životů inspirujících osobností, společenských hnutí, experimentů a lidských hodnot. Filmy, které dokumentují vzájemný vliv společnosti a přírody a nastiňují celospolečenská řešení a pojetí trvalé udržitelnosti.

POKROK: VĚDA, INOVACE A TECHNOLOGIE

Dokumentární filmy, které přinášejí nové technologické, vědecké poznatky a řešení pro udržitelnost života na naší planetě.

V ROVNOVÁZE: ODPOVĚDNÁ SPOTŘEBA A EKONOMIKA

Dokumentární filmy, které pojednávají o lidské spotřebě, ekonomickém růstu, udržitelnosti a odpovědnosti, např. přístupu společnosti k odpadu apod.

DĚTSKÝMA OČIMA

Dokumentární filmy pro děti a mládež

CELOVEČERNÍ DOKUMENTÁRNÍ FILM

Celovečerní dokumentární film

ROČNÍK 2016

Ekotopfilm mezinárodní festival dokumentárních filmů o trvale udržitelném rozvoji v roce 2016 byl prvním ročníkem festivalu.

Soutěžní festival proběhl od 15. do 19. října 2016 v hotelu Olšanka v Praze. Festival se následně konal od listopadu 2016 do konce května 2017 v dalších 50 městech po celé České republice. Komunikační kampaní „Dochází nám herci“ upozorňoval na vymírání ohrožených druhů, která byla v dubnu 2017 oceněna bronzovým 1. Louskáčkem

81
FILMŮ
23
ZEMÍ SVĚTA
72 000
NÁVŠTĚVNÍKŮ
50
MĚST

OCENĚNÉ FILMY ROČNÍKU 2016

Řekli o loňském ročníku

O POŘADATELI

Pořadatelem a organizátorem mezinárodního filmového festivalu Příběhy Země je společnost Ekotopfilm s.r.o. se sídlem v České republice. Společnost vznikla v roce 2016 s posláním pomáhat nacházet řešení pro udržitelnou budoucnost planety prostřednictvím  filmu, zábavy a poznání.

Vznik festivalu inspirovaly ostatními podobné festivaly v zahraničí. V roce 2016 pro první ročník pod názvem Ekotopfilm zapůjčil filmy partnerský festival ze Slovenska. první ročník festivalu  navštívilo 72 000 návštěvníku v 50 městech.

V roce 2017 funguje festival Příběhy Země pod svým novým názvem již zcela samostatně.

FRANTIŠEK ŠTEFAN
Zakladatel a ředitel

STEVE LICHTAG
Čestný prezident